رفتن به نوشته‌ها

تاریخچه و تحول آن در وب سایت های مدرن

هر کسی که می گوید هنر از درد ناشی می شود ، ممکن است اصطلاح طراحی مانند “وحشیگری” را پیش بینی کرده باشد. البته ، اگرچه این اسم بیشتر از یک جنبش هنری به نظر می رسد که به عنوان یک تکمیل کننده مورتال کمبت به نظر برسد ، اما طراحی وحشیانه آنقدرها که انتظار دارید تهدیدآمیز نیست. این اصطلاح از béton brut فرانسوی یا “بتن خام” آمده است ، و مانند نام آن سبک سبک ، صادقانه و فریبنده است. این جنبش از دهه 1950 آغاز شد و جذابیت آن تا امروز ادامه دارد.

در عین حال ، وحشیگری نه تنها به دلیل جذابیتی که ایجاد می کند بلکه به جنجال مشهور است: منتقدان آن را از “سرد” تا “هیولا” نامیده اند. این سبکی است که هرگز در به وجود آوردن واکنش ، چه خوب و چه بد ، کوتاهی نکرده است. به همین دلیل است که اگر می خواهید آن را برای اهداف طراحی خود اتخاذ کنید ، مهم است که این کار را با آگاهی کامل از آنچه درگیر خودتان هستید انجام دهید.

وحشیگری چیست؟

وحشیگری جنبشی زیبایی شناختی منفعت طلبانه است که از تزئین به نفع افشای و جشن گرفتن مواد اولیه مورد استفاده برای ساختن طرح جلوگیری می کند. اوج شکوفایی خود را در معماری دهه های 1950 تا 1970 بیشتر تجربه کرد ، اما اخیراً در طراحی دیجیتال مدرن تجدید حیات کرده است.

دلیل این که وحشیگری توانسته بین چنین رشته های مختلف طراحی متفاوت قرار گیرد این است که بیشتر تمایل به توصیف یک ذهنیت دارد تا ویژگی های بصری. با افشای مصالح ساختمانی ، وحشیگری چیزی برای پنهان کردن ندارد. این ایده های عالی زیبایی را برای حقیقت سرد و سخت تجارت می کند.

وحشی گری در مقابل مینیمالیسم
از برخی جهات ، وحشی گری با مینیمالیسم در فلسفه عمومی مرتبط است ، اما تفاوت های اساسی وجود دارد. مینیمالیسم نیز رویکردی کمتر وجود دارد و باعث کاهش طراحی به عناصر اساسی آن می شود. در همان زمان ، معمولاً تا حدی نیست که یک طرح را تا لختی از بین ببرد.

به عنوان مثال ، یک وب سایت مینیمالیستی همچنان به ملاحظاتی مانند رنگبندی و انتخاب تایپوگرافی توجه خواهد کرد در حالی که به نظر می رسد یک وب سایت وحشی گرایانه ، با استفاده از زمینه های سفید ساده و فونت های پیش فرض رایانه مانند Times New Roman ، به طور کلی یک ظاهر طراحی شده را از بین می برد.

 

رویکرد بی رحمانه کمتر مربوط به ریاضت اقتصادی است و بیشتر مربوط به تجلیل از چند عنصر طراحی موجود است. به عنوان مثال ، بسیاری از ساختمان های بی رحمانه از بتن خام در چیدمان های سطح بالا استفاده می کنند که لرزشی مینیمالیستی ایجاد می کند. به این ترتیب ، یک طرح بی رحمانه می تواند متناقضاً بیش از حد یک طرح مینیمالیستی واقعی اسراف و بسیار مینیمالیستی باشد.

خصوصیات وحشیگری

مشخص کردن ویژگی های بصری وحشیگری دشوار است ، زیرا آنها نه تنها از طراح به طراح دیگر متفاوت از متوسط ​​به متوسط ​​متفاوت هستند. با این اوصاف ، اجازه دهید برخی از ویژگی های مشترک وحشیگری را مرور کنیم:

قرار گرفتن در معرض مواد – بتن برای معماری ، HTML پیش فرض و بدون مدل برای وب سایت ها
طرح های رنگی تک رنگ ، اغلب سیاه و سفید یا خاکستری
تأکید بر عملکرد برهنه ، فاقد تزئینات
مدولار ، عناصر طراحی مکرر
قطعات لایه ای ، مفصلی یا اکسترود شده
لبه های یک خطی
عناصر طراحی اصلاح نشده یا همانطور که هست
تاریخ وحشیگری

معماری وحشیانه
داستان ما با تخریب آغاز می شود. دهه 1940 است ، جنگ جهانی دوم به تازگی به پایان رسیده است ، و بسیاری از ساختمان های انگلیس در خیابان ها و در خرابه های سیگار پراکنده است. این کشور باید سریعاً بازسازی و این کار را انجام دهد تا بتواند مسکن آوارگان و ساختمانهای دولتی را برای برقراری مجدد نظم فراهم کند. علاوه بر همه اینها ، به لطف یک تلاش جنگی چندین ساله ، کمبود مواد وجود دارد.

در همین حال ، جنگ بسیار متفاوتی با متحدان سابق آنها در شرایط آب و هوایی در جریان است: اتحاد جماهیر شوروی. شوروی بحران مسکن خاص خود را دارد: علاوه بر ترمیم خسارات جنگی ، مراکز شهری با جمعیت بیش از حد روبرو هستند و دولت کمونیست قول مسکن برای همه را داده است. راه حل آنها ساختن سازه های پیش ساخته اجاره ای به نام خروشچیوکا است که از نقشه های کف یکسان پیروی می کنند و از مواد کم هزینه استفاده می کنند. این نه تنها یک روش کارآمد برای ساخت مسکن عمومی در مقیاس گسترده است ، بلکه با اخلاق کمونیستی همخوانی دارد: ساختمانها ادعای بورژوازی را رد می کنند و برابری اجتماعی را در یکسان بودن آنها منعکس می کنند.

غربی های آن روزگار ، کاملاً مخالف همه چیز کمونیستی ، این ساختمان ها را متفاوت می بینند – به عنوان بیان یکنواختی ظالمانه و فقر برابر. بنابراین ، طراحان وحشی در انگلیس ظهور می کنند تا به این معضل پاسخ دهند. آنها از مواد اولیه ارزان و ارزان قیمت اما با ویژگی های بارزتر استفاده می کنند تا به ساختمان ها احساس فردیت و ابهت دهند. ساختمانهایی با نمای بتونی سخت و بخشهای اکسترود شده در سراسر انگلستان شروع به ظهور می کنند: مدرسه Hunstanton ، The Smiths Plaza Westminster ، برج Balfron و تئاتر ملی.

سرانجام این امر به سایر نقاط جهان ، عمدتا بر روی ساختمانهای سازمانی گسترش می یابد: سالن یادبود فارغ التحصیلان در انستیتوی فناوری ایلینوی ، سالن کنسرت پرت در استرالیا ، کتابخانه روبرتز در تورنتو. در سال 1953 در مجله Architectural Digest اصطلاح “وحشیگری جدید” برای اولین بار ظاهر می شود و جنبشی جهانی متولد می شود.

وحشیگری علی رغم محبوبیت ، در نهایت هرگز نمی تواند از ارتباط آن با رژیم های توتالیتر فرار کند. از آنجا که این دالهای سنگین خاکستری اغلب برای ساختن ساختمانهای سازمانی مورد استفاده قرار می گرفت ، باعث احساس نفوذناپذیری ، بی رنگی و تحمیل بیشتر آنها شد.

رسانه هایی که شامل مضامین توتالیتر هستند ، معمولاً به طراحی بیرحمانه ای تبدیل می شوند ، همانطور که در پس زمینه های خاکستری و گوشه ای در اقتباس فیلم مایکل رادفورد از سال 1984 دیده می شود. در نتیجه ، در دهه 70 سبک به شدت رو به زوال رفت. اما این بنا چندین اثر تاریخی را برای سلطنت خود در خطوط چشم انداز جهان به جای گذاشت و منتظر الهام بخشیدن به نسل بعدی طراحان بود …

احیای وحشیگری در طراحی دیجیتال
در سال های اخیر ، وحشیگری در بعید بعنوان مکان ها احیا شده است: رابط های دیجیتال. در ظاهر ، ارتباط بین معماری بی رحمانه و وب سایت ها ، اگر غیرممکن نباشد ، ناچیز به نظر می رسد.

معماری وحشیانه بر مواد اولیه ، به ویژه بتن ، تأکید دارد ، اما طراحی وب به طور واضح دیجیتالی است ، فاقد مواد فیزیکی – خام یا غیر آن. اما ویژگی های اساسی توحش ، یعنی اصالت و ساخت کارآمد ، از ژانر فراتر می رود.

https://99designs.com/blog/design-history-movements/brutalism/

منتشر شده در آخرین ها

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *