بازدید معاون هنری از نمایشگاه عکس «کی‌یف؛ شهر انقلاب و زندگی»

بازدید معاون هنری از نمایشگاه عکس «کی‌یف؛ شهر انقلاب و زندگی»

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از نمایشگاه عکس «کی‌یف؛ شهر انقلاب و زندگی» در گالری فرشته تهران دیدن کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نمایشگاه عکس «کی‌یف؛ شهر انقلاب و زندگی» با آثاری از علیرضا بهرامی از انقلاب سال ۲۰۱۴ اوکراین در محلِ گالری شهر کتاب فرشته و در ادامه مجموعه برنامه‌های هفته گفتگوی فرهنگی ایران ـ اوکراین با همکاری سفارت اوکراین در تهران، افتتاح شد.

آیین گشایش این نمایشگاه همچنین با بداهه‌نوازی سه‌تار حمید اسماعیل‌زاده همراه بود.

در این آیین که با حضور کاردار و وابسته و همچنین دبیر سفارت اوکراین در ایران برگزار شد، علاوه بر سیدمجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، هادی مظفری مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی و مجید فروغی مدیر روابط عمومی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی او را همراهی می‌کردند، چهره‌های فرهنگی هنری چون سیف‌الله صمدیان رییس هیات مدیره انجمن عکاسان ایران و حمید فروتن رییس هیات مدیره انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی نیز حضور داشتند.

هادی مظفری مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه این نمایشگاه درباره فضای عکس‌های به‌ نمایش درآمده و تاثیر آن بر مخاطب گفت: به نظر من اینکه یک اتفاق سیاسی بر سایر حوزه های زندگی مردم در کشور تاثیر گذاشته و یک عکاس توانسته به خوبی مستند کند، به خودی خود اتفاق قابل توجهی است. جذابیت این عکس ها و نوع چیدمان قاب‌ها از آنجا می آید که در تمام این عکس ها حضور مردم و زندگی روزمره آنها محسوس است. از سوی دیگر نشان‌های یک انقلاب مانند لاستیک ماشین‌ها و سنگ‌های کنده شده کف خیابان به‌عنوان نشانه‌های این اتفاق در تک تک عکس‌ها هویداست. اما به اعتقاد من عکاس این آثار با نگاه دقیق و عمیق خود تلاش داشته تا صرفا تصویرگر یک انقلاب نباشد، بلکه زوایای مختلف زندگی و حیات دوباره مردم را به نمایش بگذارد.

سیف‌الله صمدیان رییس هیات مدیره انجمن عکاسان ایران نیز در سخنانی گفت: علیرضا بهرامی در چند شاخه و با خلاقیت خاصی در حال فعالیت است. او ژورنالیستی بسیار حرفه‌ای است که در عین حال ادبیات را به‌خوبی می‌شناسد و شاعر بسیار خوبی نیز هست. در کنار همه این نکات، سفرهای بسیاری به سرتاسر جهان داشته و هر گاه که از سفر باز می‌گردد، سوغاتی تصویری پرباری به همراه می‌آورد. عکس‌های این نمایشگاه نیز حاصل سفر پرباری است که او به اوکراین داشته و در نوع خود درجه یک است. عکاس در این عکس‌ها با نگاه خلاق و ریزبین خود در مدت کمی پس از روی دادنِ یک انقلاب در شهری مثل کی‌یف، تجربه ذهنی را که خود از یک انقلاب در کشورش داشته، با نگاهی ادبی تلفیق می‌کند و ماحصل کار، آثاری با کیفیت بالا می‌شود. بهرامی صرفا یک عکاس نیست و با چند وجه فرهنگی ـ هنری به عکاسی می پردازد و همین چند وجهی بودن در نگاهش به آدم‌های جامعه، گرافیک شهری و حتی به فضای زندگی عادی مردم شهر منعکس است. در واقع این عکس‌ها ترکیب درستی از جامعه‌شناسی، ژورنالیسم، ادبیات و شعر و عکاسی است.

یورگن کروچنکو وابسته بازرگانی سفارت اوکراین در ایران – هم با ابراز خوشحالی از برگزاری هفته روزهای گفتگوی فرهنگی ایران_اوکراین – بیان کرد: برگزاری چنین رویدادی یک فرصت عالی است برای آشنایی ۲ کشور با فرهنگ یکدیگر که با رونمایی از ترجمه رمان «خانواده کایداش» توسط کاترین کریکونیوک و همچنین کتاب شعر آقای علیرضا بهرامی که به دوزبان فارسی و اوکراینی منتشر شد، آغاز شد و در ادامه افتتاح نمایشگاه عکسی با مضمون انقلاب اوکراین در سال ۲۰۱۴ و در پایان برگزاری میزگرد و نشستی دیپلماتیک با حضور سفیر اوکراین در ایران را خواهیم داشت که در روز یکشنبه یازدهم شهریور برگزار خواهد شد. نمایندگان ما در ایران و همچنین اتباع اوکراین در ایران در این سلسله مراسم حضور داشته‌اند و با نویسندگان و شاعران و سایر هنرمندان ایرانی آشنا شده‌اند. ضمن آن‌که در هر برنامه توانستیم با موسیقی و هنر ایرانی هم ارتباط برقرار کنیم و از این اتفاق بسیار خوشحالیم.

معاون هنری و مدیر کل هنرهای تجسمی همچنین عصر جمعه، نهم شهریورماه از نمایشگاه محمدهادی فدوی در خانه هنر دیدن کردند. هادی مظفری، مدیر کل هنرهای تجسمی از نمایشگاه آثار محمد انوشفر در نگارخانه زمستان خانه هنرمندان ایران دیدن کرد.

کد خبر 4390955
mehrnews.com/news/4390955

Leave a Reply